Izložba vrhunskog kipara Bože Terzića

Otvorenje izložbe vrhunskog kipara Bože Terzića održat će se u Likovnom Centru i Zbirci Kljaković na Rokovom perivoju 4, Zagreb. 8.studenog u 19 sati.



Božo Terzić rođen je 25.10.1977. u Beogradu. Diplomirao je na odsjeku kiparstva na Fakultetu primijenjenih umjetnosti i dizajna u Beogradu.  Izlagao je na mnogobrojnim samostalnim i skupnim izložbama i salonima. Autor je više skulptura u javnom prostoru te projekata koji se tiču suvremene skulpture. Radovi Boža Terzića nalaze se u kolekcijama u Francuskoj, Luksemburgu, SAD, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Srbiji. Autor je i sudionik više kiparskih kolonija i simpozija. Sudjelovao je i na najvećem rezidencijalnom programu za umjetnike na svijetu u vidu četvoromjesečnog boravka u Cité des art international Paris, France. Trenutno živi i radi u Beogradu.

Božo Terzić „Relikti“

Božo Terzić predstavlja se antropomorfiziranim skulpturama u drvu, materijalu u kojem se najbolje osjeća. Autor se u svojim radovima osvrće na ljudsko i životinjsko postojanje, na vremena kada je sve bilo puno jednostavnije i kada je gotovo sve bilo svedeno na primitivni animalni instinkt. Kao što i sam naziv izložbe kaže, Terzićeve skulpture su zapravo relikti, tj. ostaci nekada raznolike grupe, dijelovi veće populacije koja zbog velikih promjena na malom prostoru postaje odsječena od cjeline. Terzićev materijal je drvo kojim se vrlo vješto poigrava te uz dozu likovnog humora nastaju likovi koje vrijeme potpuno zaobilazi. Njegove skulpture su bezvremenske, kao da su zaleđene u vremenu i prostoru. Umjetnik je na sebi svojstven način primirio i sofisticirao taj primitivni ljudsko/životinjski instinkt oslikavanjem dijelova odjeće i obuće na skulpture. On je svojim posebnim i otkačenim duhom sve svoje skulpture oplemenio i uzdigao na jednu višu razinu. Drvo kao osnovni Terzićev materijal fantastično dočarava neuništivost i trajnost samog postojanja. Građenjem oblika kroz drvo te sama tvrdoća forme i uglađenost likova dovoljno je naglašena skulpturalnost. Skulpture imaju određene likovne karakteristike kao što su monumentalnost i životni intenzitet. U Terzićevim skulpturama se vidi velika doza sigurnosti i samopouzdanja, njegovi likovi se ne boje kontakta s vanjskim svijetom. Koliko god se činilo kao da su nezainteresirani i zarobljeni u svom svijetu, oni su emotivni i navode nas na komunikaciju. Autor tako otvoreno i duhovito komunicira s publikom. Snaga Terzićevih skulptura krije se u spajanju nespojivih elemenata, istovremeno likovi djeluju opasno i zastrašujuće, ali i duhovito i otkačeno. Neke skulpture se mogu u potpunosti poistovijetiti s Anubisom, egipatskim bogom balzamiranja i besmrtnosti s glavom šakala. On je i bog mrtvih i vladar podzemlja. Anubis je u likovnoj umjetnosti često prikazan uz mumije, a svećenici u procesiji su imali masku šakala. I za sam kraj: ne plašite se ovih mističnih i zagonetnih Terzićevih skulptura, slobodno pokušajte s njima komunicirati i probajte otkriti što nam žele poručiti. Koliko god sve izgledalo tmurno i bezizlazno, ovi bezvremenski likovi ulijevaju nam jednu dodatnu dozu sigurnosti i vjere u opstanak i spas. U nadi je spas jer ipak nada umire posljednja.

Dario Grubić

Info: https://www.facebook.com/events/401786604105936/?active_tab=about

Petar Hranuelli

Fotografija:Nikša Lalin